Search
Filters
Close

Poleasingowy laptop dla grafika. Na co warto zwrócić uwagę?

Wykonywanie interesujących projektów graficznych wymaga posiadania wiedzy, talentu, ale też doskonałego sprzętu. Poleasingowy laptop dla grafika powinnien być w stanie odzwierciedlić każdy szczegół projektu oraz umożliwić płynną pracę programów graficznych. Tym samym graficy często pracują na komputerach stacjonarnych, jednak nowoczesne laptopy mogą stanowić doskonałe zastępstwo. Zastanawiamy się, jaki laptop spełni oczekiwania grafika oraz przedstawiamy konkretne propozycje.

 

Czemu laptop, a nie komputer?                                        

 

Główną przewagą laptopa jest rzecz jasna jego mobilność. Dzisiaj grafik przeważnie jest niezależny, pracuje dla wielu klientów, przez co musi często się przemieszczać. Ponadto, szkoda nie wykorzystać tej formy pracy na poznawanie różnych nowych miejsc. Wystarczy spakować laptop do plecaka i można ruszać nawet na drugi koniec świata. Nie jest to możliwe z komputerem stacjonarnym. Swoje urządzenie mobilne grafik może również zabierać na spotkania z klientami, aby prezentować im swoje pomysły. Dlatego też poleasingowy laptop dla grafika powinien posiadać wszelkie odpowiednie wejścia – na rzutnik, monitor czy też sprzęt audio. Niezbędne jest rzecz jasna również połączenie bluetooth.

 

poleasingowy laptop dla grafika

 

Najważniejsze parametry laptopa dla grafika

 

W niewielu zawodach parametry używanego komputera nie są aż tak ważne. W przypadku grafika są one niezwykle istotne. Każde urządzenie wykorzystywane do tworzenia grafik powinno spełniać pewne standardy, jeżeli chodzi o jego parametry. Poniżej wskazujemy najważniejsze cechy dobrego laptopa dla grafika:

 

  • Wydajny procesor – wysokie taktowanie i dobra wydajność są niezbędne, aby grafik mógł bez kłopotów korzystać z wymagających programów graficznych. Zalecamy tu co najmniej procesor Intel Core i5 czwartej generacji, choć wskazany jest model Intel Core i7 o taktowaniu rzędu 2700 MHz.
  • Duża pamięć RAM – procesor tylko w połączeniu z odpowiednią pamięcią podręczną zapewnia, iż grafik nie będzie miał problemów z zacinającym się urządzeniem. W przypadku laptopów dla grafików 8 GB RAM wydaje się niezbędne.
  • Dedykowana karta graficzna – wbrew pozorom karta graficzna nie odgrywa kluczowej roli, gdyż programy graficzne przeważnie w większym stopniu wykorzystują moc procesora oraz pamięć podręczną komputera. Niemniej jednak laptop dla grafika bez wątpienia powinien posiadać dedykowaną kartę graficzną. Jest ona zdecydowanie wydajniejsza oraz posiada własną pamięć podręczna, zwalniając w ten sposób zasoby komputera.
  • Szeroki i wyraźny ekran –  bez dobrego ekranu grafik nie jest w stanie dobrze wykonywać swojej pracy. Jaki powinien on być? Przede wszystkim potrzebne są: odpowiednio duża przekątna oraz wysoka rozdzielczość, które pozwolą dostrzec każdy szczegół. Rozdzielczość nie powinna być niższa niż 1920x1080, natomiast optymalna przekątna ekranu to naszym zdaniem 15,6 cala. Rzecz w tym, aby nie była on również zbyt duża, gdyż zwiększa to rozmiary i wagę laptopa, przez co staje się on mniej mobilny. Ponadto, podczas zakupu laptopa grafik powinien również zwracać uwagę na takie szczegóły, jak m.in.: równomierne rozświetlenie ekranu oraz poprawna reprodukcja barw.

 

Ile kosztuje laptop dla grafika i jak nie stracić majątku?

 

Z tego co powyżej napisano, łatwo wywnioskować, iż grafik powinien rozglądać się za laptopem z najwyższej półki. Na rynku pierwotnym trudno o znalezienie odpowiedniego urządzenia w cenie poniżej 4000-5000 zł. Oczywiście można potraktować ten zakup jako inwestycję i nie żałować pieniędzy, jednak można też kupić równie dobre urządzenie po leasingu za cenę nawet 2-krotnie niższą. Mamy dla Was 3 konkretne propozycje laptopów poleasingowych idealnych dla grafików:

 

  • HP Zbook 15 – urządzenie, które spełni wymagania nawet najbardziej wymagającego grafika. Laptop napędza procesor Intel Core i7 o taktowaniu 2700 MHz. Płynne działanie sprzętu zapewnia również aż 16 GB pamięci RAM. Przekątna ekranu to optymalne 15,6 cala, a rozdzielczość 1920x1080. Koszt zakupu wynosi 2400 zł.
  • Lenovo ThinkPad W530 – kolejna propozycja, która zadowoli każdego. Wyjątkowo wytrzymały i elegancki laptop, świetnie sprawdzający się w pracy w trudnych warunkach. Pod względem parametrów bardzo podobny do modelu wymienionego powyżej, gdyż tutaj również mamy do czynienia z procesorem Intel Core i7 i taktowaniem 2700 MHz. Jednak pamięć RAM w tym przypadku to nieco mniej, gdyż 8GB. Cena urządzenia to 2000 zł.
  • Lenovo ThinkPad W540 – kolejna propozycja z serii Lenovo ThinkPad. Poza doskonałymi parametrami, podobnymi jak u poprzedników, otrzymujemy tu również wyjątkową obudowę z domieszką włókna węglowego, zapewniającą urządzeniu niemal niezniszczalność. Jednocześnie jest to urządzenie lekkie i zgrabne. Warto również wskazać na szerokie kąty widzenia ekranu – niezwykle ważne w pracy grafika.