Search
Filters
Close

Laptop poleasingowy do gier?

Poleasingowy laptop kojarzy nam się ze sprzętem stricte biurowym, przeznaczonym do pracy: pisania

tekstów, sporządzania zestawień, wykresów, tabel, kontrolowania stanów magazynowych czy zamówień i wszystkich tych zadań, które ułatwią wykonywanie naszych obowiązków. W związku z tym może pojawić się wątpliwość czy taki sprzęt jest dobrym zakupem do domu, w szczególności dla dziecka. Otóż tak! Używany laptop, poza niską ceną, ma sporo innych zalet. Przede wszystkim jakość wykonania, solidne i wytrzymałe materiały użyte do produkcji świadczą na jego korzyść. Wystarczy porównać budowę zawiasów lub sztywność klapy aby dojść do wniosku, że serie businessowe są odporniejsze na uszkodzenia niż ogólnie dostępne serie „domowe”. Jednak używany notebook w domu nie tylko powinien przetrwać różne wypadki ale przede wszystkim umożliwić korzystanie z szeroko pojętych multimediów. O ile wyświetlanie filmów (z plików, płyt, platform streamingowych) w rozdzielczości Full HD i wyższych nie jest problemem o tyle chęć zagrania w gry wymaga uwagi oraz odrobiny wiedzy aby dokonać odpowiedniego zakupu. Na przykładzie sprawdzonych i najpopularniejszych modeli podpowiemy jaki sprzęt spełni konkretne wymagania.

 

Dell Latitude E6420, Lenovo ThinkPad T420

 

Na początek należy wyjaśnić, że poleasingowe laptopy w znakomitej większości posiadają zintegrowane karty graficzne. Mówiąc obrazowo – karta graficzna jest częścią procesora i jest umieszczona w tym samym kawałku krzemu. Procesory natomiast dzielą się na generacje i im wyższa generacja tym nowsza i szybsza zintegrowana karta graficzna. Warto podkreślić, że układy te korzystają z pamięci operacyjnej laptopa, więc warto zakupić model uzbrojony w 8 GB RAM.

Zaczynamy od modeli opartych na procesorach Intel Core i5 drugiej generacji. Wyposażone są w „grafikę” Intel HD Graphics 3000. Obsługuje maksymalną rozdzielczość 2560 x 1600, oraz wykorzystuje do 1,7 GB pamięci RAM. Parametry te wystarczą do zabawy w gry wydane w okolicach 2010‐2012 roku. Tytuły takie jak „Call of Duty: Black Ops”, „StarCraft 2”, „DIRT 2”, DOTA 2”, „Need For Speed Most Wanted”, „FIFA 12” będą działały w ustawieniach niskich oraz średnich. Jeśli pokusimy się o zakup używanego laptopa z pamięcią 8 GB i dyskiem SSD, będzie można zagrać nawet w popularne gry, np.: „Counter‐Strike: Global Offensive”, „Euro Truck Simulator 2” lub „Minecraft”. W wypadku tych nowszych tytułów trzeba zmniejszyć rozdzielczość oraz ilość wyświetlanych detali, niemniej zabawa ze znajomymi jest możliwa. Oczywiście bez problemu pogramy w całą paletę gier dwuwymiarowych oraz internetowe gry przeglądarkowe. Widzimy więc, że nawet tanie laptopy takie jak Dell E6420 lub Lenovo T420 mogą zapewnić rozrywkę na podstawowym poziomie.

 

HP EliteBook 8470p, Dell Latitude E6430

 

Kolejne poleasingowe laptopy posiadają procesory Intel Core i5 trzeciej generacji zawierające zintegrowaną kartę graficzną Intel HD Graphics 4000. Obsłuży maksymalnie 1,9 GB RAM oraz rozdzielczość 2460 x 1600. Karta jest o koło 30% wydajniejsza w porównaniu z poprzednią generacją, w związku z tym poradzi sobie z wyżej wymienionymi grami. Poza tym pozwoli na zabawę w ustawieniach niskich oraz średnich m.in. z tak znanymi grami jak „Farming Simulator 17”, „FIFA 16”, „Borderlands 2”, „Diablo 3”, „World of Warships”, a nawet „Fortnite” i wieloma innymi wydanymi przede wszystkim przed 2014 rokiem. Oczywiście warto zaopatrzyć się w większą ilość pamięci RAM oraz dysk SSD aby czerpać maksymalną przyjemność z poznawania gier. Uwaga ta dotyczy każdego poleasingowego laptopa.

 

Lenovo ThinkPad T440p, HP EliteBook 840 G1, Dell Lattitude E5440

 

Przeskakujemy do procesorów 4‐tej generacji, przy czym musimy zauważyć, że Lenovo ThinkPad T440p posiada procesor Intel Core i5 z dopiskiem M, natomiast HP EliteBook 840 G1 oraz Dell Lattitude E5440 mają procesory z serii U. Intel Core i5 M jest wydajniejszą jednostką, ponieważ seria U opisuje sprzęt energooszczędny o obniżonym taktowaniu. Zintegrowane karty graficzne to odpowiednio: model Intel HD Graphics 4600 dla procesora Core i5 M, oraz Intel HD Graphics 4400 dla procesora Core i5 U. Ta pierwsza obsługuje maksymalną rozdzielczość 3840x2160, natomiast druga 3280x2000. Obie karty wykorzystująco 2 GB pamięci. Jednak jak te różnice wpływają na wydajność? Lenovo Thinkpad T440p z procesorem i5‐4300M jest o minimum 10% wydajniejszy od modeli z procesorem i5‐4300U, więc na nim się skupmy. Pozwoli na zabawę w takie tytuły jak „Farming Simulator 18”, „FIFA 18”, „Fortnite”, „Rocket League”, „Overwatch”, „SIMS 4”, „Minecraft”. Niektóre z nich to stosunkowo nowe tytuły, które są dobrze zoptymalizowane. Większość gier wydanych w ciągu ostatnich 3‐4 lat może mieć problemy z działaniem, ale mamy dostęp do całej biblioteki stworzonej przed 2015 rokiem co jest bardzo dobrym wynikiem, ponieważ cały czas omawiamy laptopy businessowe ze zintegrowanymi kartami graficznymi.

 

Lenovo ThinkPad T450, HP EliteBook 840 G2

 

Powyższe modele na rynku poleasingowym pojawiły się całkiem niedawno. Powstały w oparciu o niskonapięciowy procesor Intel Core i5 piątej generacji, które to zawierają grafikę Intel HD Graphics 5500 obsługującą rozdzielczość do 3840x2160 oraz aż do 16 GB pamięci. Poza tym jest to pierwszy w tym zestawieniu układ posiadający wsparcie dla DirectX 12. Sprzęt pozwoli na grę w niskich ustawieniach nawet w „GTA V” czy też „The Elder Scrolls V: Skyrim”. Większość produkcji wydanych do 2016 roku będzie współpracowała z tym sprzętem przy niskich lub średnich ustawieniach graficznych. Warto zaopatrzyć się w laptop poleasingowy HP EliteBook 840 G2, który posiada w standardzie 16 GB pamięci RAM co wydatnie wspomoże działanie gier.

 

Jak wspomnieliśmy na początku, laptopy poleasingowe powstały z myślą o zadaniach businessowych i wirtualna rozrywka była na końcowych miejscach listy projektantów. Mimo to granie na tego typu notebookach jest jak najbardziej możliwe. Im nowszy procesor tym więcej tytułów jest w naszym zasięgu i tym płynniejsza rozgrywka jest możliwa, szczególnie w starszych produkcjach. Oczywiście należy zmniejszać ustawienia graficzne, obniżać rozdzielczość i pogodzić się z niższą ilością wyświetlanych klatek na sekundę jednak jest to opłacalny kompromis, ponieważ za ułamek ceny najnowszych kart graficznym kupujemy w pełni funkcjonalnego laptopa przydatnego w pracy, w domu i umożliwiającego zagranie w gry. Poleasingowy laptop może być może być rozsądnym wyborem wprowadzającym w świat multimediów oraz cyfrowej rozrywki.