Szukaj
Filters
Zamknij

Jaki używany laptop wybrać do biura?

laptop w biurze

Jaki laptop wybrać? Gdzie kupić? Na co zwrócić uwagę? Jakie podzespoły powinien posiadać? To tylko niektóre pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć, stojąc przed koniecznością zakupu laptopa do biura. Ja zadam jeszcze jedno – Czy na pewno musi to być „nowe” urządzenie prosto z elektromarketu?

Bramka nr 3!

Oczywiście możesz udać się do jednego ze sklepów ze sprzętem elektronicznym i kupić drogi laptop biurowy opierając się wyłącznie na propozycjach sprzedawcy lub na własnej wiedzy. Możesz również zdecydować się na kupno urządzenia z drugiej ręki za pośrednictwem portali aukcyjnych czy też stron z lokalnymi ogłoszeniami. Tylko po co? Najczęściej taki zakup wiąże się z ryzykiem oraz brakiem jakiejkolwiek gwarancji. Masz jeszcze trzecią, najbardziej racjonalną opcję – laptop poleasingowy.

Używane laptopy do biura

Przede wszystkim taki laptop to tani laptop, nie znaczy to jednak, że gorszy pod względem parametrów technicznych od swoich fabrycznie nowych braci. Są to najczęściej wysoce wydajne urządzenia wykonane z dobrej jakości materiałów, wyposażone w legalne oprogramowanie, pełne okablowanie i wszystkie inne gadżety, jakie fabryka dała. Takie urządzenia mogą być nawet kilkukrotnie tańsze niż ich nowe odpowiedniki, a przy tym posiadają gwarancję dystrybutora związaną z pełną ochroną praw do naprawy czy też wymiany urządzenia. Używany laptop poleasingowy to doskonałe rozwiązanie nie tylko dla dużych jednostek organizacyjnych, ale również dla dopiero rozwijających się firm, szukających tanich, lecz sprawdzonych rozwiązań, a także dla osób prywatnych dysponujących ograniczonym budżetem.

Jaki używany laptop do biura?

W pogoni za gigabajtami i gigahercami zapominamy często, że, tak naprawdę, w większości przypadków niepotrzebny nam super wydajny procesor czy mega sprawna karta graficzna do codziennej pracy biurowej. Zapewne większość laptopów czy komputerów stacjonarnych w Twoim biurze mierzy się z zadaniami niewymagającymi nie wiadomo jak dużej mocy obliczeniowej. Najczęściej wystarczy kilka otwartych przeglądarek internetowych, arkusz Excela, Worda, jakiś zewnętrzny lub wewnętrzny komunikator oraz grająca sobie w tle muzyka. Do sprawnego zarządzania tymi zadaniami nie potrzebujesz super nowoczesnego, hiper wypasionego urządzenia. Z takimi wyzwaniami poradzi sobie bez trudu np. laptop biurowy Lenovo ThinkPad T540p wyposażony w czterordzeniowy procesor Intel Core i7, 8-gigowy RAM oraz szybki dysk twardy SSD o pojemności 256 GB.

Karta graficzna? Serio?

Kolejny aspekt, często przeceniany i wyolbrzymiany przez użytkowników laptopów biurowych – karta graficzna. Jeżeli nie jesteś grafikiem, ilustratorem czy też programistom gier komputerowych, znaczenie karty graficznej w Twoim urządzeniu biurowym jest praktycznie żadne. Najpewniej nie odczujesz żadnej różnicy w komforcie pracy pomiędzy najnowocześniejszą kartą graficzną a prostym, zintegrowanym z procesorem układem graficznym. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie z pewnością poradzi sobie ze wszystkimi standardowymi zadaniami biurowymi równie dobrze. Do typowych prac biurowych w zupełności wystarczy np. model HP EliteBook 8560w wyposażony w procesor Intel Core i7 połączony z 16-gigową pamięcią RAM, matrycę Full HD i kartę graficzną Nvidia Quadro 2000M. Mało? Nie sądzę.

Wydajnie i jednocześnie energooszczędnie

Skoro mowa o procesorze. Do zwykłych prac biurowych wystarczy urządzenie o niewielkiej częstotliwości oraz wysoce energooszczędne. Prąd przecież kosztuje, i to nie mało. Ładowanie pieniędzy w laptopy biurowe o dużej ilości rdzeni nie ma większego sensu. Do sprawnej i wydajnej pracy wystarczy używany laptop z dwurdzeniowym, niskonapięciowym procesorem Intel Core.

Pamięci nigdy za wiele

Teraz kwestia, która jednak ma znaczenie w laptopach przeznaczonych do wydajnej pracy biurowej. Pamięć RAM. Jak mówi stare, słowiańskie przysłowie – pamięci RAM nigdy za dużo. Oferowane obecnie poleasingowe laptopy do biura rzadko kiedy posiadają pamięć operacyjną mniejszą niż 4 GB. Jest to absolutne minimów jak na dzisiejsze standardy, jednak każda większa ilość RAM-u jest zawsze mile widziana. Laptop biurowy powinien jednak posiadać co najmniej 8 GB lub więcej pamięci operacyjnej. System i tak wykorzysta ją optymalnie, bez względu na to, ile laptop jej posiada. A więc, im więcej, tym lepiej.

Kto co lubi…

OK, rozwiązaliśmy z grubsza kwestie techniczne, a co z ergonomią i funkcjonalnością? To już raczej kwestia indywidualna i każdy pracujący przy komputerze człowiek ma nieco inne pod tym względem preferencje. Taka np. księgowa na pewno skusi się na klawiaturę z bloczkiem numerycznym, natomiast redaktor czy też dziennikarz wybierze klawiaturę z większymi klawiszami. Nieoficjalnie mogę powiedzieć, że za najbardziej wygodne uchodzą klawiatury m.in. w laptopach Lenovo ThinkPad czy też Dell.

Powodzenia!

Pozostaw komentarz