Szukaj
Filters
Zamknij

Jaki monitor do gier wybrać?

Gry komputerowe dostarczają wielu emocji i pozwalają przenieść się do wirtualnego świata. Współczesne produkcje wyróżniają się realistyczną grafiką oraz doskonałą jakością obrazu, co wymaga od komputerów wysokiej wydajności. Sprzęt gamingowy to specjalna kategoria produktów dla miłośników wirtualnej rozrywki, gdyż musi się wyróżniać doskonałymi parametrami technicznymi. Dla komfortu grania duże znaczenie ma jakość wyświetlanego obrazu, a do tego potrzebny jest dobry monitor. Jaki wybrać?

 

monitor dla gracza

 

Jaki monitor dla gracza?

Gry o wysokich wymaganiach systemowych, stawiają przed graczami konieczność doposażenia sprzętu gamingowego o nowoczesne urządzenia. Chodzi tu nie tylko o wysokiej jakości podzespoły, ale także specyfikację techniczną, która umożliwia swobodne poruszanie się w wirtualnym świecie. Najlepszy monitor dla gracza powinien więc uwzględniać takie parametry jak czas reakcji, rozdzielczość oraz rodzaj matrycy. Na rynek wypuszczane są coraz bardziej zaawansowane modele, dlatego trudno zdecydować się, który będzie odpowiedni. Jaki monitor dla gracza będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę, analizując poszczególne parametry?

 

Rodzaje matryc w monitorach dla graczy

Pierwszym elementem, który powinno się wziąć pod uwagę, jest matryca. Jej wybór ma duże znaczenie dla komfortu grania, odwzorowania kolorów oraz zasięgu pola widzenia. Wśród dostępnych wariantów można znaleźć:

  • Matryca TN – jest to budżetowy wariant, który charakteryzuje się dobrą częstotliwością odświeżania, jednak brakuje mu do doskonałości w kwestii odwzorowania kolorów.
  • Matryca IPS – wyróżnia się lepszym kątem widzenia i dokładnym odwzorowaniem kolorów, jednak stanowi wariant z nieco wyższej półki cenowej.
  • Matryca VA – jest chętnie wybierana przez wymagających graczy, gdyż posiada doskonałe parametry techniczne, a dodatkowo dostępna jest w rozsądnej cenie.

Rodzaj matrycy ma duże znaczenie dla jakości obrazu, dlatego nie warto oszczędzać na tym parametrze. Chcąc ograniczyć wydatek, możesz zdecydować się na monitor używany dla gracza, wyposażony w nowoczesne podzespoły.

 

Rozdzielczość ekranu

Kluczowym parametrem dla graczy jest rozdzielczość ekranu. W tym przypadku im będzie ona większa, tym lepiej. Ważna jest również przekątna wyświetlacza, która pozwalałaby na szeroki kąt widzenia obrazu. Najlepsze monitory dla graczy wyposażone zostały w technologię rozdzielczości 4K, która zapewnia najbardziej szczegółowe odwzorowanie grafiki. W tym przypadku trzeba przygotować się na spory wydatek, dlatego kompromisem może okazać się ekran WQHD, który łączy w sobie najlepsze cechy technologii 4K oraz Full HD. Użytkownicy, którzy mają ograniczony budżet, wciąż chętnie wybierają najtańszy wariant Full HD, który charakteryzuje się zadowalającymi parametrami. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na rozwój technologiczny i wymagania systemowe nowoczesnych gier, Full HD będzie coraz rzadziej stosowane w ekranach dla graczy.

 

Czas reakcji i odświeżanie obrazu

Kolejnym ważnym parametrem, którym powinien wyróżniać się najlepszy monitor dla gracza, jest czas reakcji. Jest to kluczowe dla płynności gry, dlatego powinien być jak najkrótszy. Optymalną wartością, której nie powinien przekraczać monitor gamingowy, są 4 ms i jest to bezwzględne minimum. Analizując odświeżanie obrazu, im wyższa wartość Hz, tym lepiej. Ekrany gamingowe nie powinny mieć mniej niż 120 Hz.

 

Jaki monitor do gier? Nowy czy używany?

Użytkownicy, którzy dysponują nieograniczonym budżetem, mogą zdecydować się na najnowocześniejszy monitor z najwyższej półki cenowej. Większość osób nie ma jednak takich oszczędności, dlatego starają się znaleźć wydajny model w rozsądnej cenie. Dobrym pomysłem jest poleasingowy monitor dla graczy. Taki sprzęt często wyróżnia się doskonałą jakością, a dostępny jest w znacznie niższej cenie. Ekran używany, dla gracza wcale nie musi wiązać się z ryzykiem zakupu uszkodzonego urządzenia, gdyż są to w pełni sprawne, nowocześnie wyposażone modele, które były wykorzystywane głównie do prac biurowych.

Pozostaw komentarz