Szukaj
Filters
Zamknij

Jaką matrycę wybrać w laptopie?

Wybór laptopa jest bardzo często determinowany jego wielkością, a co za tym idzie długością przekątnej matrycy. To właśnie ona przesądza o tym, czy rozdzielczość ekranu laptopa, nasycenie kolorów oraz odpowiednie odwzorowanie rzeczywistości będą satysfakcjonujące dla użytkownika, czy też nie. Oczywiście, nie ma matrycy idealnej. Wszystkie dostępne obecnie na rynku produkty tego typu mają swoje plusy i minusy. Postaramy się przybliżyć Wam ten temat, sprawdzić rodzaje oferowanych matryc, odpowiedzieć na pytanie, czym jest i jakie są różnice między TN a IPS oraz które matryce będą najlepsze do gier, które do profesjonalnej pracy czy ogólnych zastosowań, a których najzwyczajniej w świecie unikać.

 

rodzaj matrycy w aptopie

 

Matryca w laptopie wpływa bezpośrednio na jakość obrazu oraz sam komfort pracy z takim urządzeniem. Odpowiednio dobrany ekran komputera zapewni nie tylko wierne odwzorowanie kolorów, ale również właściwy kąt widzenia oraz wyrazisty kontrast. Zanim wybierzesz laptop z konkretną matrycą, zastanów się, do jakich celów urządzenie będzie najczęściej wykorzystywane.

super laptop

Rodzaje matryc w laptopach

Można by powiedzieć, że matryce LCD, które stanowią podstawowy element większości wyświetlaczy w laptopach, różnią się między sobą jedynie wykończeniem powierzchni ekranu, rozdzielczością oraz rozmiarem. To jednak nie prawda. Liczy się tu przede wszystkim technika ich wykonania. Współczesny rynek oferuje wiele technologii, na bazie których wykonane są matryce komputerowe. Trzy najpopularniejsze z nich to: TN, IPS oraz VA. Ich cechą wspólna jest to, że są to matryce typu TFT (Thin Film Transistor), a więc znajdujące się w nich tranzystory sterujące komórkami ciekłokrystalicznymi, są naniesione na szklaną obudowę panelu jako cienkowarstwowy film. To, co różni rodzaje matryc w laptopach tego typu, to sposób ułożenia oraz sterowania cząstek ciekłego kryształu.

 

TN

TN (ang. Twisted Nematic) to matryca w laptopie, w której wykorzystano warstwę ciekłych kryształów pomiędzy szklanymi płytkami, a same płytki są oddzielone elementami dystansowymi dla utrzymania stałej odległości. Matryca TN to najtańsza technologia wykorzystywana w laptopach, lecz jest ona nadal bardzo popularna. Matryca w laptopie TN charakteryzuje się krótkim czasem reakcji, co gwarantuje niezłe warunki do gier komputerowych. Jednak odwzorowanie kolorów nie jest idealne i nie należy liczyć na odświeżanie na poziomie 144 Hz. Matryca tego typu sprawdzi się na pewno podczas pracy biurowej, a najczęstszym standardem jakości obrazu jest tutaj Full HD.

 

Zalety i wady

Na plus matrycy TN można zaliczyć na pewno duży wybór tego typu monitorów, krótki czas reakcji, wyeliminowanie efektu smużenia oraz niezłą relację ceny do jakości. Minusem technologii TN jest słabsza jakość obrazu w porównaniu z matrycą IPS, słabsze kąty widzenia, niskie odwzorowanie kolorów oraz gorszy kontrast. Będzie to doskonałe rozwiązanie dla graczy, którym zależy na dynamicznej zabawie, jednak z uwagi na słabej jakości kontrasty oraz kąty widzenia oglądanie w bardzo wysokiej jakości filmów czy też transmisji sportowych nie będzie możliwe

 

IPS

Matryca IPS (ang. In Plane Switching) powstała w połowie lat 90. XX wieku, głównie w celu wyeliminowania wad towarzyszących matrycom typu TN. Matryca w laptopie IPS to konstrukcja składająca się z ciekłych kryształów, które poruszają się równolegle do kierunku ekranu. Pozwala to zapewnić szerokie kąty widzenia, a także wysoką jakość obrazu oraz bardzo dobre odwzorowanie kolorów. Matryca IPS to obecnie najpopularniejszy rodzaj ekranu o wszechstronnym zastosowaniu. Dostępne są już najnowsze odsłony tego rozwiązania, a mianowicie S-IPS oraz AS-IPS, w których poprawiono czas reakcji (nawet do 1 ms), a także kontrast oraz odwzorowanie czerni i kolorów.

 

Zalety i wady

Na plus matrycy IPS można zaliczyć szerokie kąty widzenia, bardzo dobre odwzorowanie kolorów oraz wysoką jakość obrazu. Minusy technologii IPS są szczególnie widoczne w starszych modelach monitorów. Pojawia się wówczas nieco dłuższy czas reakcji, słabsza częstotliwość odświeżania oraz gorsze odwzorowanie czerni. Te matryce przypadną szczególnie do gustu graczom oraz grafikom komputerowym. Zapewniają one doskonałe warunki do oglądania filmów, zdjęć i wszelkiego rodzaju transmisji kulturalno-sportowych. IPS to obecnie najbardziej wielozadaniowa matryca, gwarantująca wysoki komfort pracy biurowej oraz rozrywki.

 

VA

Matryce VA charakteryzują się lepszym odwzorowaniem kolorów w porównaniu z technologią TN, lecz nie dorównują w tym względzie matrycom IPS. Zapewniają one niezłe kontrasty oraz wysoką szczegółowość obrazu, jednak nie powala na kolana ich czas reakcji oraz odświeżania. Technologia VA nie przypadnie do gustu miłośnikom gier komputerowych. Sprawdzi się natomiast bardzo dobrze podczas codziennych domowych zastosowań.

 

Zalety i wady

Zaletą matrycy VA są szerokie kąty widzenia, doskonałe odwzorowanie czerni, niezły kontrast oraz bardzo dobra relacja jakości do ceny. Na minus można zaliczyć dłuższy czas reakcji, szczególnie w starszych modelach ekranu, możliwość wystąpienia efektu smużenia oraz słabsze odwzorowanie kolorów niż w matrycach IPS. Matryca VA sprawdzi się na pewno podczas prezentacji multimedialnych, pracy biurowej oraz w niektórych grach. Uważa się ją za tańszy zamiennik dla matrycy IPS.

 

Matryca błyszcząca czy matowa?

Po rozstrzygnięciu kwestii związanej z rodzajem matrycy, pora odpowiedzieć sobie na kolejne pytanie – jaką matryce wybrać w laptopie, błyszczącą czy matową?

Matryca błyszcząca w laptopie, określana niekiedy jako matryca Glare, charakteryzuje się bardzo dobrym nasyceniem oraz odwzorowaniem kolorów, zapewniając doskonały kontrast oraz głęboką czerń. Problemy zaczynają się jednak, gdy w pomieszczeniu świeci się kilka punktowych źródeł światła. Wówczas na ekranie laptopa będzie widać ich odblask. Również na zewnątrz w słoneczny dzień korzystanie z tego typu ekranu będzie utrudnione. Ogólnie rzecz biorąc, błyszcząca matryca w laptopie to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, sprawdzające się podczas codziennej eksploatacji urządzenia, oglądania filmów oraz zdjęć, a także podczas serwowania w internecie. Tego typu matryce są o wiele bardziej odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia w porównaniu do delikatnych matryc matowych.

Matryca matowa w laptopie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których działa kilka różnych źródeł światła. Na ekranie nie będą pojawiać się żadne odblaski ani nic nie będzie oślepiać użytkownika. Nie sprawi również żadnego problemu korzystanie z laptopa na zewnątrz w słoneczne dni. Wszystko jednak ma swoje minusy. Matowa matryca oferuje nieco mniej nasycone kolory w porównaniu z matrycą błyszczącą, jednak doskonale sprawdzi się w laptopach biznesowych, szczególnie w przypadku osób często przemieszczających się i użytkujących urządzenie w różnych warunkach.

 

Jaka matryca w laptopie dla grafika?

Naszym zdaniem, profesjonaliści tworzący w 2D lub 3D powinni wykorzystywać matowe ekrany z rozdzielczością Full HD i wyższą oraz z dużym poziomem pokrycia palety barw sRGB lub AdobeRGB. Takie parametry są dostępne w wysokiej klasy matrycach IPS, np. DreamColor.

 

Jaką matrycę wybrać w laptopie dla graczy?

Dla miłośników bardzo dynamicznych rozgrywek polecamy matrycę TN, która charakteryzuje się szybkim czasem reakcji oraz brakiem efektu smużenia. Dla graczy, którzy cenią sobie przede wszystkim bogactwo kolorów oraz bogatszy kontrast nie zaś szybkość odświeżania i czas reakcji, doskonała będzie matryca IPS. Należy pamiętać, że optymalna rozdzielczość w przypadku gier zależy głównie od mocy karty graficznej. Dlatego też kupowanie laptopa z matrycą 4K z karta graficzną, która, mówiąc kolokwialnie, nie uciągnie takiej rozdzielczości, mija się z celem. Po 4K można sięgać w konfiguracjach posiadających grafiki w trybie SLI (np. dwa GTX-y 1080M) lub grafiki generacji Turing od RTX-a 2060 i wyższych. W innych przypadkach wystarczy rozdzielczość Full HD.

 

Jaką matrycę wybrać w laptopie dla programisty?

Programistom polecamy ekrany o rozdzielczości Full HD, które zapewnią bardzo dobrą relację jakości obrazu i jego czytelności do wielkości obszaru roboczego. Warto również zdecydować się na matową matrycę, co wyeliminuje pojawianie się wszelkiego rodzaju refleksów świetlnych na ekranie. Tutaj można skorzystać zarówno z matryc TN, jak i IPS, w zależności od zasobności portfela.

 

Jaka matryca w laptopie do pracy biurowej?

My polecamy matową matrycę w technologii TN o rozdzielczości HD, HD+ lub Full HD. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w pracy biurowej i to za niewielkie pieniądze.

Pozostaw komentarz