Szukaj
Filters
Zamknij
RSS

Wpisy w blogu '2017' 'lipiec'

Parametry laptopa - na co zwrócić uwagę przy wyborze komputera?

Zakup laptopa dla większości ludzi nie jest codziennością, dlatego podsumowaliśmy dla Ciebie najwazniejsze parametry, które pomogą Ci dobrać odpowiedni sprzęt do Twoich wymagań. Choć czasem mogłoby się wydawać, że na rynku jest dostępna ogromna ilość laptopów to trzeba pamiętać że nie każdy będzie odpowiedni dla Ciebie. Przekonaj się jak poszczególne parametry wpływają na pracę komputera i wybierz to czego potrzebujesz! Niech wnętrze Twojego komputera już nigdy nie będzie dla Ciebie tajemnicą!

 

  Wielkość ekranu   
  – standardowa wielkość ekranu wynosi ok 14” do 15” (nasze propozycje: Dell Latitude E6410 - Klasa B), jednak powinieneś ją przede wszystkim dopasować do swoich codziennych zadań. Jeżeli potrzebujesz laptopa do obróbki grafiki to warto wybrać laptopa z ekranem o przekątnej 17”, która pozwoli na swobodne korzystanie z aplikacji i dostrzeżenie wielu szczegółów bez zbędnego obciążania wzroku. Jeżeli zamierzasz często zabierać sprzęt ze sobą to warto wybrać laptop z mniejszym ekranem. Odpowiednia będzie wtedy wielkość 14” lub nawet mniejsza – 12”, tak jak w laptopach z funkcją tabletu jak Lenovo ThinkPad X240.  
  Procesor   
  – procesor  w głównej mierze odpowiada za wydajną pracę komputera, więc pozwala sprawnie pracować ze sprzętem. Procesor jest sercem komputera, który dostarcza mocy obliczeniowej i jeżeli jest dostosowana do wymagań komputera pozwala sprawnie pracować ze sprzętem, jeżeli nie, praca może okazać się trudna i przede wszystkim wymagająca wiele cierpliwości i czasu. Zacznijmy od przedstawienia głównych procesorów Intel, które ułatwią Ci wybór odpowiedniego modelu:  
 

Intel Core i3 – sprawdza się w podstawowych codziennych czynnościach typu: przeglądanie witryn internetowych, korzystanie z portali społecznościowych (facebook, instagram, itp.), obsługi programów do edycji dokumentów czy innych programów biurowych, więc możesz spokojnie wybrać ten model, jeżeli powyższe zadania należą do Twojej codzienności (nasza propozycja: Dell Latitude E6330).

Intel Core i5 – jest stworzony już dla bardziej zaawansowanych aplikacji oraz osób szukających wydajniejszych procesów przystępnych cenowo, więc jeżeli cenisz sobie wyższą jakość ten procesor to dobry wybór (nasza propozycja: HP EliteBook 820 G2).

Intel Core i7 – jest dedykowany najbardziej wymagającej grupie odbiorców, która potrzebuje sprzętu do obsługi zaawansowanych aplikacji, programów czy gier, np. graficy, inżynierzy. Są też znacznie droższe od swoich poprzedników, więc jest to najlepszy wybór przy wyższych parametrach laptopa (nasza propozycja: Dell Latitude E6230).

 

Przy wyborze procesora ważnym aspektem jest ilości rdzeni procesora, która im jest wyższa tym większa wydajność procesora. Standardowo jest od dwóch do czterech rdzeni. Wielordzeniowość jest wykorzystywana przy zaawansowanych aplikach lub przy korzystaniu z kliku aplikacji jednocześnie.

 
  Pamięć  RAM  
 

  jest to pamięć operacyjna, która odpowiada za płynną pracę z komputerem oraz pozwala swobodnie korzystać z kilku programów/aplikacji jednocześnie.  Standardowa wartość pamięci RAM to 4 GB – taka wartość pozwala na korzystanie ze sprzętu bez zbędnych przestojów. Obecnie pamięć RAM można rozbudować nawet do 64 GB DDR3 lub 128 GB DDR4, ale taka pojemność jest wykorzystana w naprawdę wymagających branżach .

 
  Dysk    
 

- dysk twardy to skarbnica Twojego komputera. W zależności od tego co będziesz na nim przechowywał, będziesz potrzebował odpowiedniej pojemości. Najczęsciej spotykane pojemności to od 250GB do 1000 GB HDD oraz od 128 GB do 512 GB SSD. Dyski SSD są znacznie droższe od HDD. Różnica cenowa wynika głównie z faktu, iż dyski SSD są znacznie szybsze, co pozwala błyskawicznie uruchomić komputer czy też różne programy oraz bardzo sprawnie zapisywać treści na dysku, więc jeżeli cenisz sobie czas zwróć uwagę czy by w parametrach laptopa był własnie dysk SSD. Dodatkowym atutem SSD jest jego bezszelestna praca, która nie będzie Cię rozpraszać przy wielogodzinnej pracy. 

 
  Matryca   
  – ważnym elementem przy wyborze matrycy jest wybór rozdzielczości wyrażona w pikselach w pionie i poziomie, np. (1600x900).  Niskie rozdzielczości są wystarczające do podstawowego użytku, wyższe są przydatne, np. w obróbce grafiki czy w rysunkach inżynierskich.
Im wyższa rozdzielczość, tym więcej szczegółów obrazu dostrzeżesz oraz ujrzysz efekty swojej pracy w szerszym spojrzeniu.  Jeżeli zależy Ci na wysokiej jakości przedstawianego obrazu, jak np. nasycenie, głębia kolorów to warto wybrać się matrycę IPS, które  właśnie taki efekt zapewniają, jednak nie zapewniają błyskawicznej odpowiedzi obrazu na sceny akcji więc mogą nie spełniać wymagań wyrafinowanych graczy. 
 
  Złącza   
 

– przy wyborze laptopa warto także zwrócić uwagę jakie złącza posiada laptop. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze:

 
 

USB 3.0 – odpowiada za przesyłanie danych. Generacja 3.0 pozwala robić to znacznie szybciej niż jego starsze odpowiedniki. Port USB jest standardem w laptopach, jednak nie każdy laptop posiada wersję 3.0

HDMI – ma zastosowanie w przesyłaniu sygnału audio/video bez utraty jakości. Wypiera starsze standardy (VGA, DVI)

VGA – służy do przesyłania obrazu. Jest obcenie rzadko stosowany, a przesyłany obraz jest słabej jakości.

DisplayPort – tak jak HDMI stworzony do przesyłania sygnału audio/wideo. Jakość przesyłanego obrazu jest wysoka, jednak w porównaniu do HDMI został stworzony na potrzeby rynku komputerowego.

FireWire – stosowany najczęściej do podłączania cyfrowych urządzeń optycznych. Często stosowany w urządzeniach Apple.

RJ-45 – złącze pozwalające podłączyć komputer do modemu.

Czytnik kart SD – pozwala na zapis lub odczyt danych z kart pamięci.

 
  System operacyjny  
 

System operacyjny pozwala zarządzać całym środowiskiem komputera. Obecnie najpopularniejszy system to Windows 10 Home lub Professional. Home, może być  z powodzeniem stosowany w domu, natomiast wersja PRO jest odpowiednia dla przedsiębiorstw. Zwróć uwagę przy wyborze systemu czy rozszerzenia Proffessional będą Ci potrzebne w codziennej pacy. 

Główne różnice pomiędzy tymi systemami polegają, na tym że w wersji Pro masz możliwość odraczania aktualizacji, aż do 8 miesięcy oraz możliwość pracy w domenie co jest szczególnie istotnie w przedsiębiorstwach. 

 
  Załączone akcesoria  
 

Każdy laptop, żeby działać potrzebuje baterii, która zapewnia działanie laptopa przy odłączeniu od zasilacza oraz zasilacz który pozwala naładować baterię komputera. Naszym standardem jest dołączanie obu akcesoriów, tak aby klient mógł po zakupie w pełni korzystać ze sprzętu.  

 
  Obudowa   
 

Obudowa komputera może nie jest najistotniejszym parametrem ale jest ważna przy wyborze odpowiedniego laptopa. Jeżeli zależy Ci na trwałej obudowie warto zakupić laptop z serii biznesowych. Zastosowanie w nich materiały pozwalają cieszyć się ich odpornością i pozwalają zabierać go ze sobą w podróż nie powodując obaw o jego uszkodzenia. Najczęściej stosowane materiały w obudowach laptopów oferowanych w Device.pl to aluminium  lub magnez. Obudowy z taniego plastiku uginają się pod naciskiem, pękają i łatwo ulegają uszkodzeniu.

 

 

Zakup laptopa dla większości ludzi nie jest codziennością, dlatego podsumowaliśmy dla Ciebie najważniejsze parametry, które pomogą Ci dobrać odpowiedni sprzęt do Twoich wymagań. Choć czasem mogłoby się wydawać, że na rynku jest dostępna ogromna ilość laptopów to trzeba pamiętać że nie każdy będzie odpowiedni dla Ciebie. Przekonaj się jak poszczególne parametry wpływają na pracę komputera i wybierz to czego potrzebujesz! Niech wnętrze Twojego komputera już nigdy nie będzie dla Ciebie tajemnicą!

 

 

Wybór odpowiedniego Laptopa - wskazówki dla kupującego

 

Pierwszym krokiem przy wyborze laptopa powinno być zadanie sobie pytania: do jakich zadań potrzebuję laptopa? Określenie podstawowych czynności do których będziesz wykorzystywał swojego laptopa pozwoli Ci dobrać odpowiednią specyfikację. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze zastosowania. 

 

  Codzienne użytkowanie    
 

jeżeli potrzebujesz laptopa do codziennych czynności typu: przeglądanie witryn internetowych, oglądanie filmów, edycja dokumentów tekstowych czy też obsługa prostych programów biurowych wystarczający będzie dla Ciebie komputer z procesorem Intel Core i3 lub i5 z dyskiem twardym HDD lub SSD jeżeli zależy Ci na bardzo szybkiej pracy dysku oraz pamięcią operacyjną (RAM) 4 GB. Pojemność dysku twardego możesz dopasować do własnych potrzeb – oferujemy dyski o pojemności od 160 GB do 500 GB! Takie parametry pozwolą swobodnie korzystać z laptopa podczas codziennych czynnościach domowych czy też biurowych w przyjemny i prosty sposób.

   
 

Dell Latitiude E6420, HP 8440pLenovo ThinkPad T420

 

   
  Laptop biznesowy    
  jeżeli szukasz komputera który spełni wymagania świata biznesu zapewne korzystasz z wielu aplikacji w tym samym czasie. Sprawne wykonywanie zadań i szybka praca komputera jest możliwa na nowszych procesorach od i5 czwartej generacji do i7 oraz dzięki pamięci RAM od 6 GB. Pamięć RAM pozwala na sprawne korzystanie z kilku aplikacji jednocześnie nie tracąc na płynności działania, natomiast procesor odpowiada za wysoką wydajność sprzętu. Warto tutaj także wspomnieć o rodzaju dysku. Otóż najlepiej zaopatrzyć swój sprzęt w dysk SSD który sprawnie i szybko uruchamia komputer i wszystkie aplikacje zaoszczędzając Twój czas a jego dodatkowym atutem jest bezszelestna praca, która nie będzie Cię rozpraszała podczas pracy.      
 

Lenovo ThinkPad T420s, HP 8470pHP 430 G1 

 

   
  Profesjonalne zastosowanie, praca z programami graficznymi (obróbka zdjęć, autocad)    
 

jeśli zdjęcia, grafiki czy rysunki inżynierskie to Twoja codzienność to niezbędnym elementem Twojego laptopta jest dedykowana karta graficzna z dobrym układem chłodzącym pozwalającym na jej odpowiednie fukncjonowanie. Aby karta graficzna mogła spełniać swoje zadania i odpowiednio odtwarzać grafiki, ukazywać wypukłości czy też pokazać wysoką jakość tekstury w grafice trójwymiarowej potrzebna jest wysoka rozdzielczość matrycy (Full HD, HD), która świetnie odzwierciedli każdy szczegół wyświetlanego obrazu. Warto też pokusić się o matrycę iPS, którą szczególnie docenią użytkownicy ceniący wysoką jakość obrazu. Matryca IPS ma szersze kąty widzenia w porównaniu do tradycyjnych matryc oraz szerszą paletę barw co zadowoli grafików czy fotografów. Często laptopy o tak wysokiej specyfikacji występują z 17” calowymi ekranami co pozwala zachować komfort pracy.

   
 

Dell Precission M6600 (Intel Core i5), Dell Precicion M6600 (Intel Core i7)Lenovo ThinkPad W540

 

   
  Użytkowany w podróży, podczas prezentacji    
 

jeżeli jesteś człowiekiem, który dużo podróżuje bądź często zabiera laptopa ze sobą do pracy czy na studia, ważnym atutem będzie gabaryt urządzenia. Warto pokusić się o ultrabooki, które dzięki swoim wysmuklonym kształtom nie tylko zyskują na designie ale przedewszystkim zajmują niewiele miejsca i są lekkie. Jeżeli często podróżujesz dobrym rozwiązaniem jest laptop z fukcją laptopa i dotykowym ekranem. Możesz go złożyć i trzymać w jednej dłoni, a drugą korzystać w laptopa za pomocą dotykowego ekranu. Często takie mobilne, podróżne laptopy mają ok 12”-14” i są pozbawione napędów optycznych, co jest ich kolejnym atutem wpływającym na elegancki i minimalistyczny wygląd.

   
  Dell xps 12, Lenovo X1 Carbon